...

31 تیر , 1403

راه و مسکن 10 خرداد 1403 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

۲۳۰ هزار میلیارد تومان از آورده متقاضیان وارد عملیات مسکن ملی شد

مدیرعامل صندوق ملی مسکن گفت: از ابتدای تشکیل صندوق و آغاز طرح نهضت ملی مسکن، ۲۳۰ هزار میلیارد تومان منابع مردمی وارد عملیات خانه‌سازی شده است.

به گزارش صنعت مالی، محمدرضا مهدیار اسماعیلی مدیرعامل صندوق ملی مسکن امروز (چهارشنبه، نهم خردادماه) در مصاحبه تلویزیونی با اشاره به اینکه ساخت مسکن نیازمند تأمین مالی کلان است، گفت: هم‌اکنون سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز کشور است. تجمیع و تخصیص اعتبار به دستگاه‌های حائز اهمیت در حوزه مسکن همراه با آورده متقاضیان و تسهیلات بانکی مورد توجه قانون گذار بوده است.

وی افزود: از ابتدای آغاز تشکیل صندوق ملی مسکن و طرح نهضت ملی مسکن ۲۳۰ هزار میلیارد تومان از آورده متقاضیان وارد عملیات خانه سازی شده و ۱۶۰ هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات بانکی بوده که باید به این طرح تزریق شود.

وی افزود: هم‌اکنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار پروژه را آغاز کردیم، ارقام گفته شده مربوط به ۷۰۰ هزار قرار داده و ۳۷۰ هزار میلیارد تومان در مجموع از منابعی که جدای از سه دستگاه اصلی حوزه مسکن سازی است به نهضت ملی تزریق شده و اگر این منابع جمع آوری و توزیع شود، می‌توان نهضت ملی مسکن را موفق‌تر و ارزان‌تر پیش برد.

اسماعیلی در خصوص همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات گفت: قانون سازمان امور مالیاتی را موظف کرده تا بانک‌هایی که به وظایف خود در تخصیص ۲۰ درصد از تسهیلات خود به حوزه مسکن عمل نکردند جریمه شوند و در حال حاضر بدهی نظام بانکی به نظام مسکن از درآمد سالانه آن بالاتر است.

وی گفت: در حال حاضر با دو میلیون و ۶۰۰ هزار پروژه‌ای که در حال ساخت است، اشتغال زایی قابل توجهی انجام شده و تورم مسکن از ۱۰۷ درصد به حدود ۱۲ درصد رسید که بر تورم کلی نیز اثرگذار بوده است.

اسماعیلی گفت: مقرر شده هر آنچه از سوی دولت به امر مسکن تعلق می‌گیرد، از مسیر صندوق ملی صورت بگیرد تا مدیریت متمرکز، رصد و پایش بتواند آن را بهرهوری کند. در کشور نزدیک به ۷۰ هزار هکتار زمین شهری، ۵۰ هزار هکتار زمین روستایی الحاق شده است که اتفاق مهمی در کشور است.

وی افزود: اولویت ما در سال ۱۴۰۳ جذب سرمایه‌های مردمی و مولدسازی دارایی‌هایی است که می‌تواند موجود اشتغال و تولید و بهبود کسب و کار شود. در حوزه مولدسازی بزرگترین حجم مولدسازی در تاریخ کشور در سال‌های نهضت ملی مسکن انجام شد. به موجب قانون موظف شدیم به بخش‌های اساسی مسکن ورود کنیم تا افزایش قیمت را مدیریت کنیم.

رئیس صندوق ملی مسکن خاطر نشان کرد: سال گذشته خرید فولاد به حجم قابل توجهی از بورس کالا خریداری شد و با منابعی که تأمین خواهد شد خرید فولاد به یک میلیون تن خواهد رسید. رقم تأمین منابع برای سال ۱۴۰۳ حدود ۲ هزار میلیارد تومان است، اما نیاز کشور بیشتر از این‌ها است.

اسماعیلی گفت: در طرح نهضت ملی مسکن به دهک‌های یکم و دوم چهارصد میلیون، دهک سوم و چهارم سیصد میلیون وام قرض الحسنه ۱۵ ساله با نرخ سود ۲ درصد داده می‌شود؛ که این رقم جدای ۵۵۰ میلیونی است که در گذشته داده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.