امروز: شنبه, 23 تیر , 1403

23 تیر , 1403

راه و مسکن 10 تیر 1403 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

قیمت هر صندلی پروازهای داخلی ۴۷ تا ۶۰ دلار است

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از قیمت ۴۷ تا ۶۰ دلاری هر ساعت صندلی پرواز داخلی خبر داد و گفت: واگذاری پروازهای داخلی به ایرلاین های خارجی به صلاح نیست.

به گزارش صنعت مالی ، شمس الدین فرزادی پور در خصوص هزینه هر ساعت صندلی پرواز اظهار کرد:  با توجه به مشکل تامین قطعات و نوسانات نرخ ارز در کشور، قیمت های ما باید در مقایسه با نرخ های جهانی باید بالاتر باشد.

وی با بیان اینکه با توجه به نوسانات نرخ ارز درآمد امروز ما نصف درآمدهای سه ماه آینده است، افزود: هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یک ریال مازاد بر نرخ سازمان هواپیمایی بلیت نفروخته است. در رابطه با سقف قیمت، عددی که اعلام می شود مصلا برای مشهد  دو میلیون و 800 هزار تومان است و کسی حق فروش بالاتر از آنرا ندارد.

وی افزود : مبنی بر این که هزینه تمام شده هر صندلی پروازی چه میزانی است و ایرلاین ها چقدر بابت هر ساعت صندلی پروازی سود می کنند، گفت:در استاندارد جهانی سود بخش پروازی 5 تا 6 درصد است. در کشور به دلیل محدودیت هواپیما همیشه در های سیزن قرار داریم و تقاضا با عرضه متفاوت است. با توجه به این مسئله در ایران نمی‌توانیم سود ایرلاین ها را اعلام کنیم.

وی یادآور شد: قیمت بلیت در ایران معادل نرخ جهانی و مقداری پایین تر است. در محاسبه قیمت هر ساعت صندلی پروازی دو مولفه اصلی یعنی  تیک آف و لندینگ  بیشترین هزینه هواپیما  و در مرحله بعدی سوخت و… است. بر این اساس به تناسب مسیرهای پروازی قیمت هر ساعت صندلی پروازی متفاوت 47  تا 60 دلار است.

وی در خصوص جایگاه شرکتهای دولتی در انجمن شرکت‌های هواپیمایی، اظهار کرد: اگر در این انجمن مسئولیتی را قبول کنیم تعارض بین بخش خصوصی و دولتی پیش می آید.در واقع اگر مسئولیت داشته باشیم باید از صنف حمایت کنیم و این یک تعارض است.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همچنین در خصوص حضور شرکتهای خارجی در ایران و انجام پروازهای داخلی گفت: هیچ ایرلاین خارجی حاضر به انجام پروازهای داخلی نیست، چراکه انتشارات خاصی در بحث مسیرها و سوخت دارند. ضمن اینکه واگذاری پروازهای داخلی به ایرلاین های خارجی به صلاح کشور نیست.

فرزادی پور همچنین درباره آزادسازی نرخ سوخت، گفت: پیشنهاد آزادسازی قیمت سوخت روی میز دولت است و پس از تصویب به ایرلاین ها ابلاغ می شود.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *