امروز: یکشنبه, 24 تیر , 1403

24 تیر , 1403

بانک، بیمه و بورس 20 اسفند 1402 زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی، دروازه‌ای به سوی نوآوری و فرصت‌های جدید

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) از تاریخ 29 فروردین تا 1 اردیبهشت 1403 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

شانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی

به گزارش  صنعت مالی شانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) از تاریخ 29 فروردین تا 1 اردیبهشت 1403 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. این نمایشگاه به عنوان مهم‌ترین رویداد صنعت مالی کشور، فرصتی بی‌نظیر برای فعالان این حوزه فراهم می‌کند تا ضمن آشنایی با جدیدترین دستاوردها و فناوری‌ها، با یکدیگر شبکه‌سازی کرده و از فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری مطلع شوند.

 شرایط اقتصادی کشور در سال های گذشته به گونه ای بوده که لزوم برقراری ارتباط مستقیم و بدون واسطه و افزایش دانش مالی در بین مدیران، تصمیم سازان و فعالان اقتصادی کشور و همین طور آحاد جامه به خوبی احساس می شود.

ایجاد تلاطم های اقتصادی، تحریم های ظالمانه و وقوع منازعات بین المللی باعث شده لزوم ارتقا جایگاه صنعت مالی کشور بیش از گذشته موردنظر قرارگیرد.

از این رو گردهمایی سالانه اهالی بازار، دست اند کاران، مدیران و علاقه مندان این حوزه در قالب نمایشگاه بین المللی صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) به یک رسم دیرین و نام آشنا تبدیل شده است.

به حول و قوه الهی نمایشگاه صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) به عنوان بزرگترین رويداد مالی منطقه خاورمیانه و یکی از مهمترین اجتماعات فعالان اقتصادی کشور به ایستگاه پانزدهم خود رسیده است.

حضور منطقی سه ضلع اثرگذار بازارهای مالی شامل بازار پول، بازار بیمه و بازار سرمایه در کنار هم توانسته نمایشگاهی غنی و پر محتوا در ادوار گذشته آن بوجود آورد و زمینه های توسعه همکاری برای تامین مالی پروژه ها، افزایش دانش و بینش سرمایه گذاری فعالان اقتصادی را به ارمغان آورد.

 مشارکت کنندگان نمایشگاه صنعت مالی

 • بانکهای دولتی و خصوصی، موسسات اعتباری، تعاونی های اعتبار، صرافی، لیزینگ، صندوق قرض الحسنه، خدمات مرتبط و استارتاپها
 • ارکان بازار سرمایه، کانون‌ها، کارگزاران، شرکتهای تأمین سرمایه، صندوق‌های سرمایه گذاری، شرکتهای مشاوره و سرمایه‌گذاری، شرکتهای سبد‌گردان، شرکتهای اطلاعات مالی، شرکتهای سرمایه‌گذاری، شرکتهای مادر (هولدینگ)، مؤسسات رتبه‌بندی، حسابرسی معتمد، خدمات مرتبط و استارتاپها
 • بیمه‌ها، کارگزاران بیمه، ارزیابان خسارت، خدمات مرتبط  و استارتاپها
 • خدمات فناوری اطلاعاتی، مؤسسات آموزشی، دانشگاهها، انجمن‌ها، سایر، خدمات و تجهیزات فنی و مهندسی، ناشران بورس، خبرگزاری‌ها و پایگاههای بورس، نهادهای عمومی، نهادهای دولتی، نهادهای حاکمیتی

اهداف نمایشگاه صنعت مالی

این نمایشگاه در راستای معرفی قابلیت ها، دستاوردها و نهایتا هم افزایی مابین نهاده های مالی داخلی و خارجی برگزار میشود. بر این اساس، مهمترین اهداف نمایشگاه بین المللی صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) عبارت است از:

 • ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی های کشور در زمینه صنعت مالی
 • آشنایی شرکتها و سازمان های ایرانی با آخرین تکنولوژی روز جهان در موضوع نمایشگاه
 • جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی
 • توسعه فرهنک تعاملی به واسطه برقراری ارتباط مستقیم و جلب اعتماد عمومی
 • جمع آوری نقدینگی‌های سرگردان در جامع و سوق‌دهی به مسیر‌های سازنده از طریق پس‌انداز در بانک‌ها، سرمایه‌گذاری در بورس و اعتماد به بیمه و امنیت حاصل از آن
 • توسعه مبادلات بازرگانی – فناوری ما‌بین شرکت‌کنندگان از یک طرف و بازدید‌کنندگان و شرکت کنندگان از طرف دیگر
 • آموزش در جهت ایجاد و توسعه کانال‌های ارتباط مالی بین بانک‌ها و سازمان ‌سرمایه‌گذاری داخلی با طرف‌های خارجی
 • ارتقاء کیفیت فعالیت بانکداری، بیمه و بورس در ارتباط با نحوه ارائه خدمات به مخاطبین
 • توسعه اشتغال از طریق توسعه صنایع و خدمات
 • آشنائی مدیران تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز کشور در بخش دولتی و خصوصی با توانمندی ها و دستاوردهای دست اندرکاران
 • انتقال اطلاعات و تکنولوژی های روز دنیا به واسطه برگزاری انواع کارگاهها و همایش‌های علمی – بازرگانی در حوزه موضوع نمایشگاه
 • توسعه صنایع و خدمات موضوع نمایشگاه در حوزه‌های مکانیزه نمودن و استفاده از فن‌آوری‌های حوزه IT

رویکرد نمایشگاه صنعت مالی

 • توسعه همکاری ها با شرکای تجاری

بسترسازی در نمایشگاه صنعت مالی

 • پیاده سازی رهنمودهای اساتید و تصمیم سازان کشور در غالب تشکیل شورای سیاستگذاری
 • ارائه توانمندیها، دستاوردها و پتانسیل های صنعت مالی ایران در داخل و خارج همگام با تغییرات سالهای اخیر
 • بوجود آوردن شرایط و زمینه لازم و مناسب به منظور حضور فعال مشارکت کنندگان و گسترش تعاملات تجاری
 • ارائه ظرفیتهای نهفته بازارهای مالی به عموم مردم به منظور تبیین طرق مناسب سرمایه گذاری و حفاظت از سرمایه در فضای کسب و کار و اقتصاد
 • ایجاد فضای مناسب گفتگو ، تعامل و همکاری میان علاقه مندان، دانشجویان، کارشناسان، متخصصان، پیشکسوتان و فعالان بازارهای مالی داخلی و بین المللی
 • فراهم آوردن فضای فرهنگی و تخصصی مناسب به منظور بهره برداری جامعه آموزشی کشور از بازارهای مالی کشور

اضلاع مهم صنعت مالی کشور

بازار پول:

 میتوان گفت از 140 سال قبل که مفهوم بانک در اقتصاد ایران شکل گرفت تاکنون به عنوان مهمترین ابزار تامین مالی برای بخش واقعی اقتصاد نقش ایفا کرده است. نظام بانکی کشور همچنان محل رجوع تعداد زیادی از فعالان حقیقی و حقوقی برای تامین مالی مورد نیاز است. از این رو لزوم شناخت ابزارها، مقررات و روح حاکم بر شبکه بانکی کشور کاملا احساس می شود.

بیمه:

امروز آحاد افراد جامعه خود را در معرض انواع مخاطرات می بینند و برای مدیریت آن به انواع خدمات بیمه ای نیاز دارند. روند روبه رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور خود نشان دهنده فرصت ها و زمینه های افزایش نقش بیمه در اقتصاد و توسعه کشور است. صنعت بیمه به عنوان یک نهاد حمایتی و مالی توانایی توسعه انواع خدمات حوزه های مختلف اجتماعی و اقتصادی را فراهم آورد. صنعت بیمه اثرگذارترین نهاد حمایتی و اجتماعی در لایه های مختلف جامعه از فرد، خانواده، کسب و کارهای کوچک و بزرگ دولت در ایران می باشد.

بورس:

شاید عمر پنجاه و پنج ساله بورس در ایران به نسبت کشورهای توسعه یافته چندان زیاد نباشد، با این حال بازار سرمایه ایران توانسته با عبور از مشکلات و تنگناها، اکنون به یکی از مهمترین بازارهای مالی کشور تبدیل شود و توجه بخش قابل ملاحضه ای از جمعیت کشور را به خود جلب نماید.

موضوع آزاد سازی سهام عدالت و افزایش حضور مردم در چند سال گذشته، بورس ایران را به یکی  از مهمترین عناوین خبری اقتصادی تبدیل کرده است. از این رو افزایش سواد مالی در بین مردم و توسعه فرهنگ سرمایه گذاری میتواند این اقبال را فرصتی مناسب برای تامین بنگاه های اقتصادی تبدیل کند.

با افزایش دانش مالی در بین فعالان اقتصادی و همینطور سرمایه گذاران می توان بخشی از بار تامین مالی بخش واقعی اقتصاد را بر عهده بازار سرمایه گذاشت تا سرمایه گذاران طعم شیرین شراکت در پروژه های اقتصادی را بچشند و صاحبان بنگاه ها و تولید کنندگان هم از این مشارکت فرصتی برای توسعه و رشد اقتصادی بسازند.

مطالب مرتبط
 • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
 • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
 • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *