...

31 تیر , 1403

اقتصاد ایران 10 اسفند 1402 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

دفاع رئیس سازمان برنامه از عوارض صادرات کالاهای خام و نیمه خام


به گزارش صنعت مالی از تسنیم، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست هم‌اندیشی با رئسای دانشگاه‌های برتر کشور و در پاسخ به پیشنهاد یکی از دانشگاه‌ها مبنی بر امکان تامین بودجه دانشگاه بدون وابستگی به بودجه دولت به شرط تامین منابع لازم طی دو سال گفت: تا آنجایی که بتوانیم و اختیار داشته باشیم حاضر هستیم حتی به صورت آزمایشی کار را جلو ببریم. مهم این است که بر روی مفادی که پیشنهاد شده است به توافق برسیم. دانشگاه‌ها در دنیا بخش عمده نیازهای خود را خودشان تامین می‌کنند و دولت کمک کننده آنها است. البته دانشگاه‌ها درآمدهای اختصاصی دارند اما سهم آن بسیار کم است. شاید درآمدهاب اختصاصی 10 درصد هزینه دانشگاه‌ها را هم پوشش نمی‌دهد. البته فضای پروژه‌های تحقیقاتی هم محدودتر شده است.

وی افزود: دولت منابع محدودی دارد و باید همه حوزه ها رو پوشش دهد. از یارانه‌ها گرفته تا خدمات زیربنایی. واقعیت این است که منابع بودجه با توجه به نوع ساختار شکننده‌ای که داریم، توان پاسخگویی به هزینه‌های جدیدی را ندارد. بنابراین تمایل داریم تا از پیشنهادات به ویژه پیشنهادات دانشگاه‌ها استفاده کنیم.

هدف مهم دانشگاه‌ها برای تخصصی شدن

منظور در ادامه گفت: رئیس جمهور بر تقویت دانشگاه‌ها تاکید دارند و در سازمان برنامه و بودجه براساس ماموریتی که داریم تلاش می‌کنیم از این موضوع حمایت شود. فعالیت دانشگاه‌ها در راستای تربیت دانشجو و استاد و تولید علم و دانش است و این موضوع ایجاب می‌کند تعامل نزدیکی با رؤسای دانشگاه‌ها داشته باشیم تا کشور در مسیر پیشرفت و رشد شتاب بگیرید.

وی با اشاره به اینکه هر میزان در دانشگاه‌ها هزینه کنیم، نوعی سرمایه گذاری است و بیشتر از آنچه در صنایع سرمایه گذاری می‌شود، بازدهی دارد، گفت: اینکه دانشگاه‌ها به سمت توسعه در حوزه‌های خاصی بروند بسیار زیبنده است. اساسا یکی از اهداف دانشگاه همین است. با وجود منابع انسانی مناسب می‌توانیم با محدودیت‌های در دانشگاه‌ها مقابله کنیم اما طبیعتاً نیازمند پشتیبانی‌های مالی هستند که سعی می‌کنیم کمک لازم را انجام دهیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه امیدوار هستیم برای سال آینده شاهد تحول بزرگی باشیم، گفت: در راستای بودجه پژوهشی پیگیری‌های متعددی از سوی وزارت علوم انجام شد. اگر ما بتوانیم در موضوعات پالایشگاهی زنجیره ارزش را کامل کنیم، منابع چندین برابری به دست خواهیم آورد. در حال حاضر در کشور به نوعی خام فروشی انجام می‌شود. اینکه چگونه باید زنجیره ارزش را کامل کنیم تخصص دیگری است. واقعیت این است که خام فروشی راحت تر است. تولید با ارزش افزوده بیشتر هزینه بر است و باید شرایطی را ایجاد کنیم که تولید کننده مجبور شود تا به سمت توسعه حلقه بعدی برود.در برنامه هفتم مشوق های خوبی در این خصوص در نظر گرفتیم.

منظور ادامه داد: برای آنکه توسعه زنجیره ارزش را تشویق کنیم بر روی صادرات محصولات خام و نیمه خام تعرفه گذاشتیم.

انتهای پیام/منبع

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.