امروز: چهارشنبه, 27 تیر , 1403

27 تیر , 1403

اقتصاد ایران 11 اسفند 1402 زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

تولید گاز ایران با وجود تحریم ها 2 برابر متوسط جهانی رشد کرد


به گزارش صنعت مالی از تسنیم، جواد اوجی در حاشیه نشست فوق‌العاده وزارتی ویژه برگزاری هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اینکه که با توجه به شرایط کنونی حکم بر عرصه‌ انرژی جهان، نقش گاز طبیعی را در تأمین انرژی جهان چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: گاز طبیعی به‌عنوان سوختی پاک، انعطاف‌پذیر و قابل دسترس، یکی از عناصر اصلی نظام کنونی انرژی جهان به شمار می‌آید که سبب افزایش رفاه و توسعه اقتصادی می‌شود.

وی افزود: گاز طبیعی در مسئله خطیر موازنه بین حفظ محیط‌ زیست و تأمین امنیت انرژی، نقطه و وزنه تعادلی قابل اتکایی به شمار می‌آید که می‌تواند حداقل تا زمان یافتن جایگزینی مناسب‌ در سبد انرژی جهان نقشی بارز داشته باشد.

وزیر نفت با تأکید به توجه ماهیت و کاربردهای گاز طبیعی گفت: نقش گاز طبیعی در زندگی بشر امروز فراتر از یک حامل انرژی است، این سوخت به‌عنوان خوراک اصلی برای تولید مواد اولیه محصولات بسیار متنوعی است که در جهان مدرن امروز و حتی آینده نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد.

سهم گازطبیعی در سبد انرژی جهان در 2050 به 26 درصد خواهد رسید

اوجی ادامه داد: طبق تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز جهانی گاز، سهم این سوخت پاک در سبد انرژی جهان به 26 درصد در سال 2050 میلادی خواهد رسید، اگر چه این رقم هنوز با سهم بالقوه و ظرفیت گاز فاصله دارد و حتی می‌تواند تا 30 درصد نیز افزایش یابد، اما همین مقدار نیز به خوبی نشان می‌دهد که گاز برای بسیاری از اقتصادهای جهان، یک انرژی مقرون به‌صرفه، ایمن و قابل اتکایی است.

وی افزود: در عین حال، باید توجه داشت که برای تأمین نیازهای فزاینده انرژی ناشی از افزایش جمعیت جهان و توسعه اقتصادی به راه‌حل‌های انرژی متنوع متناسب با شرایط، قابلیت‌ها و اولویت‌های هر کشور نیاز است و نباید فراموش کرد که تحقق این موضوع مستلزم انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان در زنجیره عرضه گاز طبیعی، اعمال سیاست‌های حمایتی، ثبات بازارها و دسترسی آزاد به منابع مالی است.    

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی در این باره که مجمع کشورهای صادرکننده گاز چگونه می‌تواند همسو با ارتقای جایگاه گاز طبیعی در پروفایل انرژی جهان اقدام کند، گفت: یکی از رسالت‌ها و اهداف مهم تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، ایجاد سازوکاری برای گفت‌وگوهای سازنده و مؤثر میان کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده گازطبیعی به‌منظور ارتقای ثبات و امنیت عرضه و تقاضا در بازارهای گاز جهان است.  

اوجی افزود: این مجمع می‌تواند در شرایط کنونی که نااطمینانی‌ها برای سرمایه‌گذاری در صنعت گاز بیش از هر زمان دیگری موجب نگرانی امنیت انرژی شده است، در قالب شماری از گفت‌وگوهای عالی‌رتبه و کارشناسی با مشارکت و حضور دیدگاه‌های مختلف از کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده گازطبیعی همسو با تقویت جایگاه گاز در تأمین حال و آینده انرژی جهان اقدام کند.

وی اظهار کرد: از طرف دیگر، جایگاه راهبردی کشورهای عضو مجمع در عرصه جهانی گازطبیعی که بیش از 70 درصد ذخایر گاز جهان را در اختیار دارند و حدود 40 درصد صادرات جهانی گاز و بیش از 50 درصد صادرات ال‌ان‌جی از طریق کشورهای عضو مجمع انجام می‌شود، به این مجمع موقعیت منحصر به فردی برای جریان‌سازی در حوزه حکمرانی انرژی جهان بر مبنای اصول مشارکت و همکاری بین‌المللی می‌دهد، از این رو لازم است کشورهای عضو مجمع با ارتقا هم‌افزایی و هماهنگی‌های جمعی بر این موضوع تمرکز کنند تا منافع اعضای مجمع حفظ شده و از امنیت عرضه و تقاضای جهانی گاز طبیعی صیانت شود.

جی‌ئی‌سی‌اف همفکری‌ها و همکاری‌ها در صنعت گاز را تقویت کرده است

وزیر نفت افزود: هم‌اکنون با وجود چالش‌های پرشمار در بازارهای گاز جهان، مجمع کشورهای صادرکننده گاز در چارچوب اساسنامه و راهبرد بلندمدت خود، موفق شده همفکری‌ها، هماهنگی‌ها و همکاری‌ها را در حوزه‌های مختلف صنعت گازطبیعی در میان اعضای خود تقویت کند. به‌طوری که این تمهیدها راهبردی سبب شده است مجمع بتواند نقش کلیدی خود را در حفظ و ارتقای امنیت جهانی انرژی در دوران کرونا و پساکرونا به‌خوبی ایفا کند، اما در عین حال ما مسیری طولانی و مملو از نااطمینانی را پیش رو داریم که مستلزم ارتقا همبستگی و همکاری بیشتر اعضای مجمع است.

اوجی به اهمیت افزایش حجم و تعریف مسیرهای جدید گازطبیعی و ضرورت سیاست‌های نوینی که باید در دستور کار اعضای مجمع قرار گیرد اشاره و تصریح کرد: بدون تردید با توجه به تحولات جاری در عرصه‌ انرژی جهان، اتخاذ سیاست‌های نوین در چارچوب مجمع اهمیتی ویژه‌ دارد، اعضای مجمع باید همسو با افزایش صرفه اقتصادی و گسترش تجارت گاز و دستیابی به فناوری‌های نو مرتبط با تجارت گاز از جمله فناوری‌های مرتبط با ال‌ان‌جی همفکری و مشارکت کرده و گام‌هایی مؤثر برای انحصارزدایی در فناوری‌های مرتبط با تجارت گاز بردارند

وی ادامه داد: مناسب است که گسترش همکاری‌های فنی برای دستیابی به فناوری‌هایی نظیر جذب، استفاده و ذخیره‌سازی کربن، کاهش نشت گاز متان و توسعه هیدروژن آبی در دستور کار اعضای مجمع قرار گیرد، به‌ویژه که فناوری‌های کربن‌زدایی در تولید گاز در دسترس ما قرار دارد.

وزیر نفت گفت: در شرایطی که جهان انرژی وارد عرصه‌هایی نو می‌شود و همسو با تقویت همکاری‌های چندجانبه انرژی باید تلاش شود که ساختار مجمع کشورهای صادرکننده گاز متناسب با نیازهای روزافزون اعضا در حوزه‌های سیاست‌گذاری و فنی تقویت شود.

وزیر نفت با اشاره به نقش ایران در پیشبرد اهداف بیان کرد: ابتکار ویژه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با عنوان «گازطبیعی در خدمت اقتصاد جهانی در دوران پس از کرونا» که در ششمین نشست سران مجمع در دوحه قطر مطرح شد، همچنان پیش روی ما قرار دارد، تحقق این ابتکار، مستلزم ارتقا توان و مدیریت راهبردی و قابلیت‌های فنی- مهندسی است که در این میان، تشویق سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین‌المللی، نقشی برجسته ایفا می‌کند، افزون بر اسین، در چارچوب این راهبرد جمعی است که توان فناورانه کشورهای عضو مجمع در زنجیره توسعه صنعت گاز طبیعی تقویت خواهد شد.

ایران آماده هر نوع همکاری با کشورهای عضو مجمع صادرکننده گاز است

اوجی تصریح کرد: ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صاحبان ذخایر اثبات شده گاز جهان و یکی از بزرگ‌ترین دارندگان شبکه توزیع داخلی گاز طبیعی، برای هرگونه همکاری با همه کشورهای عضو در بخش‌های اکتشاف، حفاری، توسعه، بهره‌برداری و توزیع گازطبیعی به‌ویژه انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک، سوآپ گازطبیعی، همکاری در زمینه چارچوب قراردادهای گاز، توسعه و صدور خدمات فنی-مهندسی، انتقال دانش و توسعه منابع انسانی متخصص آمادگی دارد، همچنین ایران در زمینه گسترش شبکه خطوط لوله داخلی و توسعه جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی تجربه‌های فنی و اقتصادی موفقی دارد که می‌تواند در اختیار کشورهای عضو مجمع قرار دهد.

وی با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر تولید گازطبیعی و نیز اهداف عملیات تروریستی خرابکارانه اخیر در تأسیسات گازطبیعی در ایران گفت: اگرچه تحریم‌ها برای هر کشوری آزاردهنده بوده و شرایط را برای عملکرد اقتصادی دولت‌ها برای تأمین نیازهای اساسی مردمشان از جمله انرژی سخت می‌کند، اما ایران با اتکا به دانش و توان داخلی و تدابیر اندیشده شده توانسته تولید انرژی خود با وجود انواع تحریم‌ مستمر توسعه دهد.

افزایش تولید گاز ایران بیش از 2.5 برابر میانگین جهانی بوده است

وزیر نفت اظهار کرد: آخرین آمارهای معتبر بین‌المللی این واقعیت را نشان می‌دهد که تولید گاز طبیعی ایران از سال 2011 همواره روندی صعودی داشته و تحریم‌های غیرقانونی و فرامرزی آمریکا نتوانسته رشد تولید گاز در ایران را متوقف یا معکوس کند. به‌علاوه، در سال‌های 2012 تا 2022 تولید گاز طبیعی ایران به‌طور متوسط سالانه 5.2 درصد رشد کرده است که بیش از 2.5 برابر رشد میانگین جهانی طی این دوره بوده است.

اوجی ادامه داد: باید اعلام کنم که با وجود تمام مشکلات تحریمی، روند صعودی تولید گاز ایران و همچنین تولید نفت در سال گذشته میلادی نیز تداوم داشته است.

وی در مورد عملیات خرابکارانه اخیر در صنعت گاز ایران نیز تصریح کرد: دشمنان توسعه و رفاه مردم ایران، در ادامه انتقام‌های کور ناشی از ناکامی‌های خود در برابر ایستادگی مردم بر حق و آرمان‌ها، بخشی از زیرساخت‌های گسترده انتقال گاز ایران را هدف کینه‌جویی خود قرار دادند تا با قطع جریان گاز در فصل زمستان به مردم آسیب زده و به نارضایتی و سرمایه اجتماعی کشور ضربه وارد کنند. اما آمادگی مهندسان و همکاران در صنعت نفت باعث شد بتوانیم در حداقل زمان ممکن، بدون قطعی گاز، تروریست‌ها را در دستیابی به اهدافشان ناکام بگذاریم، اما انتظار می‌رود جامعه بین‌المللی در حوزه انرژی این گونه حرکات را که به امنیت انرژی مردم لطمه می‌زند، محکوم کند.

ایران از اقدام‌های مشترک جهانی برای کاهش تغییرات اقلیمی حمایت می‌کند

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که دورشدن از سوخت‌های فسیلی در نظام‌های انرژی و به‌طور کلی گذار به انرژی پاک چه دستاوردهایی دارد، اظهار کرد: در ابتدا باید اشاره کنم که ایران ضمن اینکه معتقد است مشکلات اقلیمی کنونی جهان به‌طور عمده ناشی از فعالیت‌های کشورهای صنعتی در 200 تا 250 سال گذشته است، از تصمیم‌ها و اقدام‌های مشترک جهانی برای کاهش تغییرات اقلیمی و مقابله با آثار مخرب آن، حمایت می‌کند. همچنین مایلم از دولت امارات متحده عربی به‌عنوان یکی از اعضای اوپک و جی‌ئی‌سی‌اف در برگزاری موفق نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در امارات (کاپ 28) تشکر کنم.  

اوجی گفت: سیاست‌هایی که در حوزه انرژی در تصمیم‌های کاپ 28 با عنوان تلاش‌های جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان در میان‌مدت و بلندمدت بیان شده است، شامل بسته و مجموعه‌ای از توصیه‌های سیاستی است که تأکید شده هر کشور متناسب با شرایط ملی خود و با توجه به اصل مسئولیت مشترک اما متمایز در اجرای آنها مشارکت کند. در این سیاست‌ها، افزون بر توسعه انرژی پاک، از فناوری‌های کربن‌زدایی از جمله فناوری جذب، استفاده و ذخیره‌سازی کربن (CCUS) و هیدروژن کم‌کربن نیز حمایت شده است که به صنعت نفت و گاز اجازه می‌دهد همچنان در تأمین انرژی جهان نقشی بازر داشته باشد.

وی افزود: این رویکرد، بیان‌گر این است که بر خلاف برخی از افراطی‌گری‌های موجود، جامعه جهانی خود را ملزم به اتخاذ سیاست‌هایی جامع، فراگیر و متعادل در حوزه مقابله با تغییرات اقلیمی می‌داند، البته که باید تلاش کنیم این رویکرد بیش از گذشته در مذاکرات چندجانبه جهانی، از جمله در مذاکرات تغییر اقلیمی تقویت شود.

وزیر نفت اظهار کرد: نکته مهم درباره گذار به انرژی پاک و به‌ویژه از طریق کنارگذاردن سریع سوخت‌های فسیلی از نظام انرژی این است که چنین اقدامی می‌تواند به مخاطرات کنونی امنیت انرژی جهان دامن بزند و فقر انرژی را در بسیاری از جوامع و نقاط محروم جهان تعمیق بخشد. با توجه به این‌گونه نگرانی‌های جدی و اساسی است که در بخش دیگری از بسته سیاستی انرژی مصوب کاپ 28، نقش سازنده سوخت‌های دوره‌ گذار که به گاز تعبیر می‌شود، به‌عنوان تسهیل گذار انرژی و در عین حال تضمین امنیت انرژی به رسمیت شناخته شده است.

اوجی گفت: معتقدم در چارچوب گذار عادلانه، منظم و فراگیر انرژی، برای دستیابی به شرایط پایدار در تأمین انرژی و مقابله با گرمایش جهانی، باید سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت گاز و فناوری‌های کربن‌زدایی صنعت نفت و گاز به سرعت افزایش یابد.

 

انتهای پیام/منبع

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *