...

31 تیر , 1403

اقتصاد ایران 12 اسفند 1402 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی چقدر است؟


به گزارش صنعت مالی از تسنیم، درحالی‌که برای تأمین گاز زمستان 1402 روی تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی به میزان 15 میلیون مترمکعب حساب شده بود و برنامه‌ریزی‌های مجموعه شرکت ملی نفت برای این فاز، رسیدن تولیدات به این رقم تا پیش از آغاز زمستان بود، با رسیدن به روزهای پایانی زمستان 1402، هنوز میزان تولیدات فاز 11 از 11 میلیون مترمکعب در روز فراتر نرفته است.

پس از 20 سال تأخیر در توسعه فاز 11 پارس جنوبی، بامداد چهارشنبه هفتم‌تیرماه 1402، با قرارگیری سکوی تولیدی در محل 11B، شمارش معکوس تحقق رویای بیست‌ساله صنعت نفت‌و‌گاز کشور برای تولیدی شدن فاز مرزی 11 میدان مشترک پارس جنوبی آغاز شد و غروب جمعه بیستم مردادماه، اولین مقادیر تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی از اعماق زمین برداشت شد.

فاز 11 پارس جنوبی تنها فاز توسعه نیافته این میدان مشترک گازی است که با وجود مرزی‌بودن، توسعه آن در طی دو دهه گذشته، بارها توسط شرکت‌های ایرانی و خارجی با تعویق مواجه شده است.

از مردادماه 1402 تولید زودهنگام 7.5 میلیون مترمکعبی گاز از 3 حلقه چاه فاز 11 آغاز شد و درحالی که قرار بود طی روزهای بعدی این میزان تولید با اضافه شدن چاه چهارم به 10 میلیون مترمکعب برسد، میزان تولید روی رقم 7 تا 7.5 میلیون مترمکعب در روز باقی ماند، تا اینکه در هفته‌های اخیر این میزان تولید بالاخره به 10 میلیون مترمکعب در روز رسید.

با گذشت بیش از 6‌ماه از تولیدی شدن فاز 11 پارس جنوبی، تولید از این فاز مرزی، در محدوده 11 میلیون مترمکعب در روز است و مشخص نیست که چاه‌های بعدی تولیدی این فاز چه زمانی به مدار بهره‌برداری وارد می‌شوند.

انتهای پیام/منبع

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.