...

31 تیر , 1403

اقتصاد ایران 09 اسفند 1402 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

تهرانی ها 70گیگ در ماه اینترنت ثابت مصرف می کنند


به گزارش صنعت مالی از تسنیم، «علی ملک‌جعفریان»، مدیر مخابرات منطقه تهران، در نشست خبری اعلام کرد: این شرکت برای ایجاد پوشش کامل فیبر نوری در تهران نیاز به نصب 180 هزار دستگاه FAT دارد که تاکنون 17 هزار دستگاه نصب شده است.
او برآورد کرد جایگزینی شبکه فیبر نوری به‌جای سیم مسی در استان تهران 8 تا 10 سال زمان لازم دارد.

ملک‌جعفریان گفت: برای سال جاری برنامه داشتیم که 150 هزار پورت FTTH واگذار کنیم؛ اما حدود 120 هزار پورت واگذار شد که این موضوع بیشتر به تمایل شهروندان برای استفاده از اینترنت پرسرعت و احساس نیاز آنها بازمی‌گردد.

به‌گفته وی هرچند فیبر نوری امکان ارائه سرویس بیش از 2 گیگابیت بر ثانیه را نیز دارد؛ اما مخابرات فعلاً حداکثر 300 مگابیت بر ثانیه به مشترکان خود سرویس می‌دهد که این موضوع به‌دلیل محدودیت‌های موجود در لایه‌های کُر و انتقال است.

ملک‌جعفریان در زمینه فرآیند فروش و واگذاری فیبر نوری به مشتریان نیز گفت: برای این کار با 8 پارتنر همکاری می‌کنیم و به‌زودی 9 شرکت دیگر نیز به این جمع اضافه می‌شوند. این شرکت‌ها براساس لیست مشخص‌شده و قیمت‌هایی که در سایت مخابرات اعلام کرده‌ایم، فرآیند کابل‌کشی، فروش مودم و اتصال شهروندان را انجام می‌دهند.

وی درباره هزینه‌های اتصال نیز گفت: کابل‌کشی تا مقابل ساختمان به‌عهده مخابرات است؛ اما هزینه کابل‌کشی داخل ساختمان و تأمین مودم به‌عهده مشترکان است که به‌طور متوسط 3.5 میلیون تومان می‌شود، البته این موضوع بستگی زیادی به مودم انتخابی دارد.

مدیر مخابرات منطقه تهران درباره وضعیت تلفن ثابت نیز گفت: در استان تهران 7.5 میلیون خط تلفن ثابت در حال فعالیت است و 13 میلیون زوج سیم مسی در شبکه وجود دارد.

به‌گفته او هزینه نگهداری هر خط تلفن ثابت در ماه 33 هزار و 500 تومان است که با توجه به دریافتی هر خط، مخابرات به این بخش، سوبسید می‌دهد.

ملک‌جعفریان درباره مشکلات رانژه خطوط تلفن ثابت برای دریافت ADSL نیز گفت: اصلاً بحث ایجاد انحصار مخابرات وجود ندارد، همین الآن 800 هزار سرویس دیگر شرکت‌ها روی شبکه مخابرات عرضه می‌شود؛ اما در 25 تا 30 مرکز، مشکل اشباع سالن رانژه داریم و اصلاً نمی‌توانیم به سیم‌های موجود دست بزنیم چون کل سرویس‌ها قطع می‌شود.

وی متوسط درآمد مخابرات از خطوط ADSL را ماهانه 70 هزار تومان و از سرویس FTTH 170 هزار تومان عنوان کرد.

به‌گفته او مخابرات تهران برای سال آینده اتصال 150 هزار مشترک به فیبر نوری و عرضه پابلیک وای‌فای را در برنامه‌های خود دارد.

انتهای پیام/+منبع

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.