امروز: شنبه, 23 تیر , 1403

23 تیر , 1403

علم و فناوری 11 خرداد 1403 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

ایجاد هفت میلیون و ۵۸۳ هزار پوشش فیبر نوری درسه سال متوالی

آخرین آمارها نشان می‌دهد طی سه سال گذشته بیش از هفت میلیون و ۵۸۳ هزار خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته‌اند و پیشرفت این پروژه از ۳۸ درصد عبور کرده است.

به گزارش صنعت مالی، توسعه اینترنت مبتنی بر فیبر نوری از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت.

بر اساس داده‌های آماری سایت فیبر نوری که به صورت برخط در دسترس مردم است، تا کنون بیش از هفت میلیون و ۵۸۰ هزار پوشش فیبرنوری برای خانوار ایجاد شده است. وزیر ارتباطات اواخر سال گذشته اعلام کرد که امسال پوشش فیبر نوری حدود ۷۰ درصدی را شاهد خواهیم بود.

ایجاد «حساب توسعه شبکه فیبر نوری» با سرمایه اولیه یک‌هزار میلیارد تومانی برای تامین مالی طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، در نظر گرفتن مشوق برای اتصال فیبر نوری توسط اپراتورهای اینترنت و اعطای «پروانه خدمات و شبکه یکپارچه» UNSP به ۹ اپراتور، از جمله اقداماتی است که برای دستیابی و تحقق وعده دولت در حوزه فیبرنوری انجام شده که پیشرفت این پروژه ملی را رقم زده است.

هدف اصلی پروژه فیبرنوری این است که از ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری ۱۰۰ درصد آن قابلیت ارائه سرعت حداقل ۳۰ مگابیت بر ثانیه، ۷۰ درصد سرعت بالاتر از ۵۰ مگابیت بر ثانیه و ۵۰ درصد سرعتی بیش از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را داشته باشند. در کنار این‌ها برای۱۰ درصد افراد نیز سرعت یک گیگابیت بر ثانیه درنظر گرفته شده است.

حاصلی که پروژه فیبرنوری دارد و تاثیری که در زندگی مردم می‌گذارد در سال‌های آینده مشاهده خواهد شد؛ زمانی که نسل پنجم اینترنت و استفاده کاربردی از هوش مصنوعی در زندگی روزمره به یک نیاز مهم بدل می‌شود، فیبرنوری به حد زیادی راهگشا است.

پروژه فیبرنوری در کشور از ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ کلید خورد؛ روزی که «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات آغاز به کار فیبرنوری خانگی در همه شهرها را اعلام کرد و تست سرعت پورت‌های فیبرنوری در مشهد و قم انجام شد.

ایجاد هفت میلیون و ۵۸۳ هزار پوشش فیبرنوری در کشور

از هفت میلیون و ۵۸۳ هزار پوشش فیبرنوری اکنون بیش از نیم میلیون خانوار به فیبرنوری متصل شده‌اند. میزان اتصال تا پایان سال به بیش از ۲ میلیون خانوار و در پایان سال به بیش از ۲ میلیون خانوار خواهد رسید. پروژه فیبرنوری اکنون در ۴۰۰ شهر آغاز شده و در حدود ۲۰۰ شهر به پایان رسیده است.

وزیر ارتباطات در بهمن ۱۴۰۲ اعلام کرد که پوشش فیبرنوری از ۶ میلیون عبور کرده است. اکنون و پس از گذشت ۴ ماه از این خبر، بیش از یک میلیون و ۵۸۰ هزار پوشش به این عدد اضافه شده که این نشان می‌دهد همکاری و عزم دستگاه‌های مختلف دولت و اپراتورها برای تکمیل این پروژه ملی، جزم است.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *